Čtvrtek, 2 května, 2024
A-TÝM

Body proti Jihostroji byly blízko

V dnešním utkání 21. kola ČEZ extraligy mužů hostili hráči Fatry dalšího kandidáta na letošní titul, tým Jihostroj České Budějovice. Po porážce v minulém kole hosté ani tentokrát ve Zlíně neexcelovali. Po jasném vedení 2:0 na sety polevili a nadšeně bojující domácí tým toho málem využil. Nestalo se a tak si hosté nakonec odvezli všechny body do Českých Budějovic.

VSC Fatra Zlín – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (18:25,18:25, 25:22, 23:25)

Rozhodčí:  Martin Možnár, Marián Ištvánech

Počet diváků: 520

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Truong, Kozak, Čechmánek, Římal, Toman, Pražák, libero Viceník. Střídali: Šulc, Žák

Hosté: Balabanov, Okolić, Gonzales Rodrigues, Luengas, Sedláček, Carísio, libero Kovařík. Střídali: Ondrovič, van Schie, Emmer,

Ohlasy po utkání:

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnešní utkání se nám na začátku moc nepovedlo, ale v průběhu jsme se zvedli, v koncovce čtvrtého setu jsme udělali několik zbytečných chyb a to nás stálo body.“

Zdeněk Sklenář (trenér Fatra Zlín): Dnešní zápas za nás dva vydařené sety, škoda slabšího našeho začátku. Škoda, že jsme to nedotáhli do pátého setu, ale i tak se domnívám, že nejsme na špatné cestě a musíme čekat na získání důležitých bodů.“

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byli jsme si vědomi, že nás čeká těžké utkání, zvláště jako každé venkovní utkání v lize. Po velmi špatném výkonu v Benátkách a při současných našich problémech se zraněními, jsme rádi, že jsme toto utkání zvládli. Liga pokračuje dál.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „My jsme velice rádi, že jsme vyhráli za tři body, zvláště po minulém utkání, kde jsme zůstali bez bodu. V lednu jsme sehráli mnoho utkání, které na nás zanechali únavu, ale jedem dál do dalších utkání.“

Popis utkání:

Začátek utkání byl vyrovnaný, oba týmy dobře přihrávaly a tím pádem i ztrátovaly. Za stavu 9:10 se postavil na podání hostující Balabanov a i přes dva oddechové časy domácích a klasické dvojstřídání opustil pozici po vlastní chybě až za stavu 9:19. V této fázi se domácím hráčům nedařilo na přihrávce a tím trpěl i útok. V dalším průběhu se Fatra zlepšila a po úpravě stavu na 16:22 si vzal hostující trenér první oddechový čas. Koncovka setu však byla v jasně režii Jihostroje, který proměnil druhý setbol zkaženým podáním Pražáka.

Začátek druhého setu hráči Fatry nezachytili, již za stavu 1:4 musel trenér Sklenář zakročit prvním oddechovým časem. Hned na to vyměnil na postu diagonálního hráč Římala Žákem. Hra se vyrovnala, domácí postupně dotahovali náskok soupeře a za stavu 14:13, po esu Čechmánka, si vzala lavička hostů první oddech. V dalším průběhu setu již dominovali hráči Jihostroje, zvyšovali náskok až na sedm bodů a druhý setbol proměnili útokem Okolice.

Ve třetím setu hosté polevili a domácí hráči převzali iniciativu. Trenér hostů Kowal musel hráče uklidnit a za stavu 12:9 sáhl po prvním oddechu. Za vedení Fatry 14:9 došlo na straně Jihostroje na postu univerzála, chybujícího Gonzalese nahradil van Schie. Hra se opět vyrovnala a do koncovky šly týmy za nerozhodného stavu 20:20. Samotnou koncovku zvládli výborně hráči Fatry, když set ukončil van Schie útokem do autu.

Čtvrtý set začali pro změnu lépe hostující hráči, postupně zvyšovali náskok a za stavu 11:15 si vzala domácí lavička první oddech. Domácí se uklidnili a po snížení náskoku, za stavu 19:20, sáhl trenér Kowal po oddechovém čase.  Dramatickou koncovku zvládli lépe hráči z Českých Budějovic a po výhře 23:25 si odváží cenné tři body.

Autor: Ivan Dostál, foto Luděk Ovesný