Čtvrtek, 19 září, 2024

Historie

Rok 1976 – tento rok si připomínáme 50 let od vzniku organizovaného volejbalu v tehdejším Gottwaldově. V tomto roce družstvo mužů obsadilo 4.místo v „C“ skupině II.národní ligy a novým trenérem se stává Ivan Dostál a ing.Jaroslav Stokláska. Družstvo žen si zachovalo účast v I.národní lize. Družstvo dorostenců sestupuje z nejvyšší volejbalové soutěže dorostu a družstvo dorostenek uhrálo v II.národní lize 5.místo.

V roce 1977 byly získány tituly „Vzorný kolektiv mládeže“ a „Vzorný oddíl ČSTV III.stupně“. Do družstva mužů se vrací L.Jakubíček s ing.Jaroslavem Švachem . Přichází také ing.Vlastimil Walter ze Slavoje Slavkov. Družstvo mužů obsadilo 5.místo v II.národní lize. Nejlepšími hráči oddílu byli vyhlášeni J.Švach a J.Věchtová. Z mezinárodních utkání je nutno uvést výsledky gottwaldovských žen na zájezdu do Itálie ; AS Milano – TJG 0:3, Sesto San Giovanni-TJG 0:3, Burrogiglio Reggio Emilio-TJG 0:3.

V roce 1978 družstvo mužů pod vedením I.Dostála dosáhlo na 2 příčku ve II.národní lize a získalo vítězství v „Zimním poháru“ KVVS a stalo se vítězem krajského kola Českého poháru, v jehož finále, hraném v nové hale TJ Gottwaldov, se umístilo na 2.místě. Ženy po 10 letech sestoupily z I.národní ligy.

V úvodu roku 1979 zemřel Milan Majer, úspěšný hráč-smečař a později i trenér, který proslavil gottwaldovský volejbal. Družstvo mužů získalo opět 2.místo a družstvo žen 7.místo ve II.národní lize.

V roce 1980 se družstvo mužů i družstvo žen probojovalo do kvalifikace o postup do I.národní ligy. Muži ale v druhém kole neuspěli, naopak ženy se opět staly prvoligovým celkem. Pod vedením trenéra Jaroslava Šebka uspěly hráčky Špidlová, Škárová, Sedláčková, Nepustilová, Manďáková, Věchtová, Heřmanová, Ligačová, Konvalinová, Mostýnová, Kočiková, Novotná, Hnilová a Zámorská. V tomto roce uspořádal oddíl v Gottwaldově přátelské mezinárodní utkání ČSSR-Brazílie, které shlédlo 2 500 diváků.

V roce 1981 družstvo mužů opět postoupilo do kvalifikace o I.národní ligu, kde však stejně jako loni neuspělo. Družstvo žen skončilo v I.národní lize na posledním místě a sestoupilo do nižší soutěže i přesto, že družstvo posílila Vlasta Němcová-Fabikovičová, vynikající hráčka-nahravačka. Družstvo dorostenců obsadilo 7.místo v lize dorostu, družstvo vedl Josef Kočař. Družstvo dorostenek, vedené ing.Zdeňkem Škárou, obsadilo 7.místo v přeboru JmKVS. Družstvo žáků pod vedením trenéra Karla Novotného, skončilo na 5.místě v přeboru JmKVS a žačky s trenérem Václavem Strnadelem obsadily 9.místo v přeboru JmKVS. Vlastě Němcové-Fabikovičové byl udělen titul „MISTRYNĚ SPORTU“. V průběhu roku byl gottwaldovský oddíl spoluorganizátorem exibičního utkání ve volejbale žen KUBY (modré-červené 3:2), mezistátní utkání žen ČSSR-JAPONSKO 0:5 a mezinárodního utkání mužů ČSSR-ARGENTINA 3:0. Zápasy shlédlo celkem 1 800 diváků.

Rok 1982– muži opět prvoligoví, ženy sestupují i z II.ligy,ing.Zdeněk Kroča získává titul „MISTRA SPORTU“. Prvoligové družstvo mužů poprvé v historii gottwaldovského volejbalu odjelo v první polovině měsíce října do Itálie, aby sehrálo pár přátelských zápasů. Nejlepšími trenéry byli vyhlášeni – za kategorii mládež Karel Novotný a za dospělé Ivan Dostál.

Na začátku roku 1984 zemřel dlouholetý úspěšný hráč a předseda oddílu ing.Miroslav Tomáš. Jinak byl tento rok po sportovní stránce velmi úspěšný. „A“ družstvo žen postoupilo do II.národní ligy a v závěru soutěže dokonce bojovalo o vítězné umístění. Závěrečné 2.místo bylo považováno za obrovský úspěch kolektivu, vedeného novým trenérem Lubomírem Jakubíčkem. „A“ družstvo mužů skončilo na 4.místě v I.národní lize, kde byl snížen počet družstev z 10 na 8. V prosinci 1984 byl v rámci přípravy uspořádán v Gottwaldově volejbalový mezinárodní turnaj mužů – Memoriál ing.Miroslava Tomáše . Zúčastnili se družstva Loimu Turku,Sokol Vídeň,WKS Czarni Radom, Dukla Liberec, Zbrojovka Brno a naše družstvo.

Rok 1985 je již čtvrtým obdobím mužů v I.národní lize. Ženy se po dlouholeté odmlce a po vynikajících výsledcích v soutěži, pod vedením trenéra Lubomíra Jakubíčka zaslouženě probojovaly do I.národní ligy.

V sezóně 1986 se muži umístili na 2. místě v I. národní lize pod vedením trenérské dvojice I. Dostál a P. Chwaszcz. Družstvo žen se umístilo jako nováček v I.národní lize na 6.místě. Trenér L.Jakubíček měl k dispozici tyto hráčky Sedláčková, Fousková, Frohlichová, Vašátová, Vojáčková, Jakubíčková, Poznarová, Dubinová. Družstvo mělo věkový průměr 20 let. Družstvo „B“mužů – KP I.tř. 3.místo ve skupině C. Družstvo žen „B“ – 1.místo v OP. Dorostenci – 1.místo v dorostenecké lize. Dorostenky – 2.místo v KP.II.tř.

V roce 1987 v rámci oslav 90-ti let organizované tělovýchovy v Gottwaldově bylo uspořádáno přátelské mezistátní utkání ve volejbale mužů ČSSR-Jugoslávie (2:3). Pro gottwaldovský volejbal byl rok 1988 jedním z nejúspěšnějších za posledních mnoho let. Muži vyhráli soutěž I.národní ligy a ženy skončily ve stejné soutěži na 6.místě. Družstvo mužů však bylo ve prospěch VŠ Praha, a to proti platným řádům, administrativním zásahem komise pro mimořádnou revizi ČÚV ČSTV zbaveno práva bojovat v kvalifikaci o reálný postup do extraligy.

Oddíl volejbalu v roce 1989 zaznamenal historický úspěch. Družstvo mužů po 22 letech postoupilo do nejvyšší soutěže pod vedením trenérů I.Dostála a ing.V.Waltera s hráči RNDr.J.Macek, ing.Chajda, M.Jurek, M.Tomáš, Z. Melichárek, M. Skalička, L. Šrámek, M. Plešinger, P. Chmela, P. Kovář a PaedDr. R. Macek. Na novou sezónu bylo družstvo posíleno o Pavla Koukala a Beřicha Dosoudila. Ženy obsadily 6.místo v I.národní lize.

Sezóna1990/1991 byla pro družstvo mužů obzvlášť náročná. Hráli současně ligu, Český pohár a Pohár federace. Autobusem nacestovali 8 000 km a stejný počet letadlem. Družstvo skončilo v lize na 7.místě, v Poháru federace se probojovalo do 2.kola, kde podlehlo italskému týmu Sisley Treviso (1:3 a 0:3) a stalo se vítězem Československého poháru v Brně. Vítězství v Československém poháru se stalo největším dosavadním úspěchem zlínského volejbalu. Družstvo žen skončilo v I.národní lize na 7.místě pod vedením trenéra J.Kočaře. Úspěchy volejbalistů doma i v zahraničí způsobily zájem zahraničních klubů o zlínské hráče. Z tehdejšího kádru odešli Roman Macek a Zdeněk Melichárek do Španělska, Pavel Koukal do Portugalska, Martin Skalička do Francie, Petr Kovář a Leoš Šrámek do Německa.

V sezóně 1991/1992 se družstvo žen umístilo na 11.místě soutěže. Umístění však odpovídalo výkonnosti hráček, převážně dorostenek. Před novou sezónou pokračoval odchod hráček z důvodů mateřských nebo studijních . Radikálně omlazené družstvo bez zkušeností nestačilo na I.národní ligu. Dosahované výsledky nakonec vedly k rozhodnutí odvolat družstvo žen ze soutěže. V létě 1992 byl zcela přebudován i kádr mužů. Přišel nový trenér L.Jakubíček, pro všech 12 hráčů byly vytvořeny profesionální podmínky s profesionálními smlouvami, k čemuž byly použity finanční prostředky získané předchozím prodejem hráčů do zahraničí.

Rok 1993 byl ve znamení konsolidace klubu. Ženský volejbal se vrátil na kurty u Přehrady (Okresní přebor) a muži se umístili na 5.místě v I.CL. V tomto roce se podařilo otevřít sportovní třídu se zaměřením na volejbal pro chlapce i dívky, především zásluhou Mgr.D.Zámorské a ředitele 16. ZŠ Mgr. Manďáka. V následující sezóně1993/1994 družstvo mužů již nedokázalo navázat na předchozí úspěchy a pohybovalo se v extralize okolo 6.místa.

V roce 1995 ženy Zlína jednoznačně vyhrály OP a postoupily do KP. V tomto roce nastal obrat i u družstva mužů, kdy se k mužstvu vrátili Roman Macek, který při svém působení ve Španělsku získal vítězství ve Španělském poháru i ve španělské lize a Ivan Dostál. Oba vsadili na kombinaci zkušeností a dravého mládí a začali budovat tým, jenž v roce 1998 dosáhl na účast v evropském poháru CEV, o rok později získal Mistrovský titul a účast v Lize mistrů a byl vyhodnocen jako nejlepší kolektiv Zlínska za rok 1998. R.Mackovi se podařilo přivést do Zlína své kolegy z reprezentace, výborné hráče s dlouholetými mezinárodními zkušenostmi, Petera Gogu, Josefa Smolku a Zdeňka Kalába, kteří byli doplněni mladými hráči Přemyslem Obdržálkem, Petrem Sedláčkem, Jiřím Kmentem a Markem Novotným. V mužstvu působí i zahraniční hráč, blokař Andrei Posikira z Ukrajiny, který má také velký podíl na dosaženém úspěchu.

V sezóně 1999/2000 obsadila Fatra Zlín v extralize 3. místo, které ji zajistilo i účast v CEV CUP. Tyto vynikající úspěchy a prezentace VSC v celé volejbalové Evropě se však podepsaly na velkém zájmu zahraničních i tuzemských klubů o zlínské hráče, a tak díky jejich odchodům bylo nutno zahájit v roce 2002 přestavbu týmu. Postupné doplňování kádru, zvláště mladými a perspektivními hráči, by mělo být zárukou, že se VSC Fatra po nevýrazném umístění opět vrátí mezi špičku českého volejbalu mužů. Během posledních dvou ročníků se tak zvlášť upřela pozornost na mladé hráče (vlastní odchovanci, přestupy). Do kádru „A“ mužstva byli zařazeni reprezentanti juniorského výběru České republiky (Kolář, Lilko, Fila, Filo, Baránek). Také byla podepsána smlouva o spolupráci s novým trenérem Ivanem Jakubíčkem.

V sezóně 2002/2003 se družstvo mužů umístilo v extralize na neuspokojivém 6.místě. Ženy jednoznačně zvítězily v KP a postoupily do kvalifikace do II.ligy, kde skončily na 4.nepostupovém místě v sestavě Dubinová , Máčalíková, Janušová, Dostálová, Macková, Fröhlichová, Kadlčíková, Bočková, Sadková, Šrámková). Kadeti a Junioři vítězně prošli celou soutěží a probojovali se do kvalifikace o postup do extraligy a žáci, pod vedením trenéra V.Turoka, postoupili do přeboru ČR. V klubu VSC Zlín funguje celý systém přípravy mládeže, a to po linii Sportovní třídy-Sportovní centrum mládeže-reprezentační výběry – „A“ mužstvo. V současné době trénuje v mládežnických družstvech více než 200 volejbalistů a poprvé v historii klubu je družstvo Juniorů (trenéři R. Macek, ing. J. Šlapal) i Kadetů (trenér L. Jakubíček) účastníky extraligy. Svými úspěchy, prezentací veřejnosti a návštěvností utkání, včetně sledovanosti televizních utkání se VSC Fatra Zlín řadí mezi nejúspěšnější kolektivní sporty Zlína i celého Zlínského kraje.

Sezóna 2003/2004 jen prodloužila řadu neúspěchů v mužském volejbale. Po šesti prohraných zápasech v první polovině soutěže vedení klubu odvolalo trenéra Ivana Jakubíčka a osvědčená dvojice R. Macek a I. Dostál se pokusila dovést družstvo do play-off. To se bohužel nepodařilo a mužstvo v dlouhodobé části soutěže skončilo na 7. místě a muselo sehrát kvalifikaci s Kladnem o udržení v Extralize. Po třech vyhraných zápasech ze čtyř se družstvo v naší nejvyšší soutěži zachránilo. Mládež zaznamenala historický úspěch. Družstva Kadetů a Juniorů, pod vedením trenéra Lubomíra Jakubíčka, postoupila do Extraligy ve svých kategoriích, a jako nováček soutěže se obě družstva překvapivě umístila na vynikajících 4 místech. Ženy skončily na 2.místě v Krajském přeboru a Juniorky sehrály baráž o udržení v I.lize Juniorek. Bohužel neúspěšně a sestoupily do KP .

Do sezóny 2004/2005vstoupilo naše družstvo mužů bez Kamila Baránka (italská A II.),kterého na postu přihrávajícího smečaře nahradil Miroslav Svoboda. Pod vedením R.Macka a I.Dostála se družstvo ve složení Sedláček,Herich,Bolehovský,Černý,Jakubíček,Lilko,Svoboda,Čajan,Chromý,Fila a Filo pokusilo probojovat do play-off .To se jim také po těžkých bojích v posledních zápasech s Brnem a Kladnem(budoucím Mistrem ČR) podařilo a mužstvo se umístilo na konečném 6.místě v extralize. Ženy opět zvítězily a staly se po několikáté v řadě za sebou „Přebornicemi kraje“. Také družstva Juniorek a Kadetek vyhrála krajský přebor a přes kvalifikaci postoupila obě družstva do I.ligy ve své kategorii. Junioři se v extralize udrželi ,jen Kadeti nezvládli baráž o udržení v nejvyšší soutěži a sestoupili. Také mladí volejbalisté se v republikovém finále neztratili. Mladší žačky, podvedením trenérky D.Zámorské, obsadila 2. místo a mladší žáci, pod vedením N. Burgeta skončili na místě 4. Takže zlínský volejbal má o talenty postaráno.

Do nové sezóny 2005/2006 vstoupilo družstvo mužů s výjimečně nízkým počtem hráčů. Zlínský kádr opustil již během sezóny nahrávač Tomáš Lilko ,dále si nové angažmá našel Petr Calábek (Příbram), Čestmír Černý (Vídeň), Petr Chromý (Ústí nad Labem), Miroslav Svoboda (Argentina), Jan Bolehovský (Belgie). Na postu nahrávače doplnil Petra Jakubíčka neméně zkušený Peter Goga, který se Zlínem získal mistrovský titul již v roce 1999. Na liberu se předvedl mladý Jiří Bence, který přestoupil z JMP Brno. Na bloku Ruda Herich, Tibor Filo a Petr Sedláček. Na smeči se opět představil Mira Čajan a Tomáš Fila. Z mladých posil doplnili náš kádr Jan Krba (univerzál) a Jan Skyba (blokař). Na místo univerzála se zlínskému manažerovi R.Mackovi podařilo získat hráče ze Srbska a Černé hory Jovana Vukanoviče. Ten velkou měrou dopomohl zlínskému družstvu k získání 7.místa v konečném pořadí letošní soutěže. Junioři obsadili celkově 8.místo v nejvyšší soutěži a Kadeti se po roční m působení v krajské soutěži opět vrátili do Extraligy.

V sezóně 2006/2007 začal přípravu značně obměněný kádr. Družstvo opustili M. Čajan (České Budějovice), T. Filo a J. Vukanovič. Naopak posilami by měli být Aleš Paták na postu univerzála, Dominik Mračko jako přihrávající smečař a Michal Čechmánek, který nahradí T. Fila na bloku. Nahravačská dvojice se nezměnila (Jakubíček, Goga). Cílem letošní sezóny byl postup do play-off,který naši volejbalisté splnili a skončili na 8.místě jak v dlouhodobé části, tak v závěru celé sezóny, kdy prohráli s Č.Budějovicemi 3:0 na zápasy (2:3,2:3 a 3:2).

Novou sezónu 2007/2008 posílil slovenský nahrávač Kamil Feňo a z italské A2 se vrátil Petr Karabec, kteří by měli posílit naše družstvo a zasloužit se tak o účast v play- off, což je letošní výkonnostní cíl zlínských volejbalistů. Pro špatné výsledky týmu v první části soutěže odstoupil trenér Roman Maceka povolal si na pomoc bývalého hráče a zkušeného trenéra Pavla Třešňáka. Ani on ovšem nenašel lék na špatný herní projev týmu, a tak se po skončení sezóny, kdy družstvo obsadilo 9.příčku v tabulce, rozloučil. Pro sezónu 

2008/2009 trenér a manažer Roman Macek posílil družstvo o smečaře Marka Tomáše (Ostrava,Kuvajt), slovenského přihrávače Dominika Mračka a Přemysla Obdržálka na postu libera. Takto složený tým, bez Tomáše Fily (přestup VK Opava), obsadil 7.příčku v konečném pořadí, ale bylo znát, že se blýská na lepší časy. Velkým úspěchem byly v letošním roce výkony naší mládeže, kdy družstva děvčat (kadetky a juniorky) postoupila z krajských přeborů do 1.lig ve své kategorii.

Do nastávající sezóny 2009/2010 vstoupilo družstvo mužů bez univerzála Patáka, který kvůli zdravotním problémům ukončil profesionální kariéru. Na postu univerzála ho nahradil Jan Krba, jehož výkony spolu s výkony smečaře Marka Tomáše dovedly tým na 5. místo v konečném pořadí.

Sezóna 2010/2011 začala slibně. S příchodem nového partnera, firmy EkoSolar z Uherského Hradiště, se významně navýšil rozpočet klubu. Proto si manažer Roman Macek mohl dovolit posily z řad reprezentantů jako je nahrávač Petr Zapletal a smečař Marek Novotný, který v týmu působil již v mistrovské sezóně 1999. Do týmu přišel také slovenský talent Luboš Kostoláni. Takto slibně sestavený tým měl za úkol jasný postup do play off a zisk medaile. Po vítězství v semifinále nad Příbramí 2:1 na zápasy se zlínský „A“ tým umístil na bronzové pozici za Ostravou a Českými Budějovicemi. Také naši junioři a kadeti měli úspěšnou sezónu. Junioři získali stříbrnou medaili a kadeti se umístili na 3. místě v nejvyšší celorepublikové soutěži. Juniorky setrvávají v 1. lize, ve své skupině se umístily na 3. místě a kadetky bohužel sestoupily do krajského přeboru.

Historie klubu pro pamětníky

V roce 1924 je Jednota Sokol přejmenována na SK Baťa Zlín. V roce 1926 je v této jednotě ustaven oddíl volejbalu. Organizovaný volejbal se svými soutěžemi přichází ke slovu až v roce 1928. Nejsilnějším družstvem předválečné doby na Zlínsku bylo družstvo SK Baťa Zlín (Valtr, Bureš, Řehák, Ponec, Leika, Pazdírek a další). Od roku 1931 bylo toto družstvo pravidelným a úspěšným účastníkem mistrovství Moravy a ČSR a v letech 1934 a 1938 SK Baťa Zlín mistrovství Moravy vyhrál. V roce 1939 se družstvo SK Baťa Zlín umístilo na 4. místě za Sokolem Zlín.

Pak přichází rok 1940 a s ním tehdejší vrchol zlínské organizátorské činnosti. Oddíl volejbalu Sokol Zlín pořádá v srpnu 1940 na deseti hřištích u Sokolovny a na hřištích Letné velký turnaj ve volejbale mužů, jehož se zúčastnilo 52 družstev z celého tehdejšího Protektorátu. 3 000 diváků tleskalo vítězům ze Sokola Praha-Vysočany a měli možnost shlédnout výkvět tehdejšího mužského volejbalu. V době okupace nastává částečné ochromení a v roce 1941 zastavují okupanti činnost Sokola. Volejbalisté Sokola Zlín přecházejí do oddílu SK Baťa Zlín a společnými silami získávají v roce 1941 titul mistrů Moravy v sestavě Valtr, Šrank, Majer, Ponec, Grosman-Horský, Reichl, Roubíček, Mitvalský a trenér-prof.Kozlík. Po bombardování Zlína v listopadu 1944 sport ve Zlíně ustává téměř úplně a tím upadá i volejbal. Po osvobození v květnu 1945 se obnovuje i sportovní činnost ve Zlíně a v plném rozsahu i volejbal, reprezentovaný v té době hráči: Majer, Roubíček, Surman, Růžička, Jiskra, Vojtěšek, Hladký, Pánek, Kristl, Janas, Ráb (Ponec umírá na zasažení střepinou z granátu během okupace).

V roce 1946 byla ve Zlíně na hřištích u Sokolovny uspořádána na dlouhou dobu poslední akce – Mistrovství republiky ve volejbale mužů. V následujícím roce bylo ve Zlíně uspořádáno první poválečné mezinárodní utkání ZLÍN-PAŘÍŽ, které skončilo zcela jednoznačně hladkým vítězstvím Zlína 3:0. V lednu 1949 vzniká sloučením všech místních sportovních organizací ve Zlíně Sokol SVIT Gottwaldov a v listopadu 1952 přechází veškerá tělovýchova a sport na pracoviště. V Gottwaldově tak vznikají dobrovolné sportovní organizace jako např. JISKRA SVIT, SPARTAK ZPS, TATRAN a TJ SLOVAN. Po dohodě přechází volejbalové družstvo mužů do TJ Spartak a družstvo žen do TJ Jiskra.Obě družstva byla v té době účastníky II.ligy.

V roce 1957 je ustaven Československý svaz tělesné výchovy a v červenci 1957 dochází ke sloučení všech tělovýchovných jednot v Gottwaldově v TJ Gottwaldov a oddíl volejbalu této nové TJ se se svou činností uchýlil na stadion volejbalu a basketbalu u Kudlovské přehrady. V období po osvobození nedosahovala družstva mužů ani žen žádných výrazných úspěchů. V roce 1959 sestupuje družstvo žen z II.ligy do oblastního přeboru a v témže roce sehrávají muži mezinárodní střetnutí s polským celkem AZS Gdaňsk, s výsledkem 2:3 pro zkušenějšího soupeře. V roce 1960 se družstvo žen opět vrací do II.ligy.

V roce 1961 se muži po mnoha letech probojovávají do I.ligy. Na tomto úspěchu se podíleli hráči Bartoňek, Bulant, Dupal, Hub, Malata, Novotný, Tomáš, Vašát, Vašek, Voborník a trenér Evžen Reichl. V roce 1962 se družstvo mužů umístilo na 12 místě ze 14 účastníků I.ligy a opouští naši nejvyšší soutěž, aby se do ní v následujícím roce opět probojovalo. Člen družstva Jindřich Vrtěl reprezentoval juniory ČSSR na mezinárodním turnaji v Bratislavě a byl vybrán mezi kandidáty pro Olympijské hry v roce 1964 v Japonsku. Družstvo žen se umístilo na 8. místě v II.lize. V tomto roce bal vyroben, pány Hausnerem a Bulantem, první světelný ukazatel v hodnotě 3 000,-Kč. Družstvo žen se v roce 1963 umístilo na 2. místě, II.ligy a chybělo jen málo, aby zasáhly do bojů v kvalifikaci o postup do I.ligy.