Středa, 1 května, 2024
A-TÝM

Bojovný výkon v Liberci nakonec na body nestačil

Dukla Liberec ve třetím kole naší nejvyšší soutěže na domácí palubovce přivítala Fatru Zlín, která v prvním utkání dokázala přehrát Ústí 3:1 a v Praze prohrála bez zisku setu. Liberec měl již dvě vítězství, ale ztratil bod v Benátkách za výhru 3:2. S Fatrou Dukla naposledy prohrála 22. 10. 2016 3:1 ve Zlíně a proto byla po patnácti vítězstvích v řadě pro dnešní utkání velkým favoritem. Zlín v prvním setu dokázal s Libercem držet krok až do koncovky, kterou zvládl. V druhém setu již Dukla měla více ze hry a zaslouženě vyrovnala. Největší drama se odehrálo ve čtvrtém setu, kde hosté byli velmi blízko tiebreaku, ale štěstí se přiklonilo na stranu Dukly, která nakonec bere z utkání plný počet bodů.

VK Dukla Liberec – VSC Fatra Zlín 3:1 (23:25, 25:22, 25:19, 27:25)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Martin Možnár, lajnoví rozhodčí Ingrit Klustová, Lenka Kindermanová, delegát Jan Večeřa

Počet diváků: 412

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, German Johansen, Radek Suda, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, libera Silver Maar, Adam Blažek. Střídali: Jan Pavlíček, Lubomír Staněk, Pāvels Jemeļjanovs

Hosté: Ladislav Toman, Michal Čechmánek, Daniel Římal, Adam Kozák, Jan Pražák, Duc Luan Truong, libera Adam Viceník, Michael Vodička. Střídali: Václav Žák, Apostol Boyanov, Jakub Gálík, Radim Šulc

Ohlasy po utkání:

Lukas Demar (kapitán VK Dukla Liberec): „Dnes na nás byla trošku vidět únava. Dost jsme kazili na podání, v poli jsme nehráli tak dobře jako ve středu a tím jsme se trošku trápili. Byly i sety, kde jsme se vrátili k našemu kvalitnímu servisu a to nám dost pomohlo. Jinak pochvala, že jsme to dnes dali a jedeme dál bojovat.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body, jsme rádi, že to zvládáme bez dvou tří hráčů ze základu, kteří jsou zranění. Zde se ukazuje dobrý charakter našeho týmu. Vlastně hrajeme s lavičkou, a přesto to zvládáme, proto velká pochvala. Velká pochvala i Zlínu, který hrál proti nám opravdu velice dobře.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Myslím si, že dnes byla Dukla k poražení. Jenom škoda našich nevynucených chyb v koncovce čtvrtého setu, možná jsme si dnes mohli z Liberce odvést alespoň jeden bod.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes to byl krásný bojovný volejbal, bohužel s hořkou tečkou pro nás. Bylo to o tolik intenzivnější, že jsme měli setbol ve čtvrtém setu na ruce. Ale panovala tady výborná bojovná atmosféra, jak na hřišti, tak v obecenstvu. Je to velká škoda, že jsme nešli do tiebreaku, protože za tu bojovnost si naši kluci zasloužili zde strávit ještě cca pětadvacet minut. Ale gratulujeme domácím a budeme se soustředit na další zápasy.“

Popis utkání:

Úvod utkání patří Zlínu, blok Adama Kozáka a smeč do autu Liberce dovoluje hostům odskočit o dva body (2:4). Ale i Zlín smečuje do autu a za stavu 5:5 je vyrovnáno. Kapitán Zlína Luan Duc Truong přímým bodem z podání vrací Fatře dvoubodové vedení (5:7), které končí po neuvěřitelně tvrdém podání Germana Johansena (10:10 – čisté eso). Po bloku Šimona Bryknara se konečně dostává Dukla do nepatrného vedení (12:11). Nepatrné vedení se nám přelévá z jedné strany na druhou až do dobře postaveného bloku Dukly (18:16 – blok German Johansen), po kterém se nám i v liberecké hale zažlutilo za protesty na straně Zlína. Výsledkem byl první oddechový čas Zdeňka Sklenáře. Po vytlučeném bloku Dukly je před koncovkou setu opět vyrovnáno (19:19 – Ladislav Toman). Druhý time Zlína přichází po dobře postaveném bloku Dukly (22:20 – blok Lukas Demar). Po time Zlín zásluhou výborného pole a vytlučením trojbloku Dukly vyrovnává na 22:22 a i trenér Martin Demar svolává své hráče k odpočinku. První dnešní setbol si připisuje Adam Kozák technickým úderem přes liberecký blok (23:24 – time Dukla). Hned první setbol proměňuje Daniel Římal zalívkou těsně za blok Dukly a hosté jsou překvapivě ve vedení 0:1 na sety.

Dukla se rychle oklepala z těsně prohrané koncovky setu a při podání Šimona Bryknara získává na jednom postavení čtyři body v řadě (4:0 – time Zlín). Po bloku Zlína má neuvěřitelnou radost Ladislav Toman a je sníženo (6:4). Na jediný bod se Zlín přibližuje po bloku Honzy Pražáka (6:5). Pāvels Jemeļjanovs chytře zvyšuje vedení Dukly na tři body (8:5). Šimon Bryknar esem zvyšuje vedení Dukly a dostává soupeře pod tlak. Lukas Demar zastavuje blokem Daniela Římala a na ukazateli již svítí 13:8 pro domácí. Přesto se Zlín nevzdává a blokem se přibližuje na rozdíl dvou bodů (14:12 – blok Jan Pražák, time domácí). Šimon Bryknar zajímavým zákrokem na síti zajišťuje domácím vedení 18:14 a máme tady další oddechový čas Zlína. V koncovce setu Daniel Římal svým esem posílá Duklu k oddechovému času (22:20). Po smeči Dukly do velkého autu je rozdíl jediný bod mezi oběma týmy. Naštěstí pro Duklu, Daniel Římal další své podání kazí. První setbol Dukly přichází zas stavu 24:22, to se zalívkou prosazuje Radek Suda. Hned z první proměňuje Radek Suda po špatném příjmu Zlína a je vyrovnáno.

Třetí set nám začíná jako první – velice vyrovnaně. Až po bloku Daniela Davida Urueñi Yufra a tvrdé smeči Pāvelse Jemeļjanovse o zlínský trojblok bylo vyrovnáno, nyní již vede Dukla 7:4 a Zlín žádá time. Při podání Pāvelse Jemeļjanovse hosté útočí do autu (9:5) a v další rotaci opět a Dukla snadno bodové odskakuje (11:6). Zlín často kazí své podání a domácí hráči si snadno drží vedení. Až za stavu 18:15 se konečně Zlín prosazuje na servisu a hned esem (Michal Čechmánek). Po time Dukla kazí nevídaným způsobem. Odbití obouruč vrchem končí v síti a z náskoku Dukle zbyly pouhé dva body (18:16). Pāvels Jemeļjanovs jednoblokem zastavuje útok Zlína a vnáší do řad svých spoluhráčů trochu klidu (20:16). Radek Suda další plusový bod přidává tvrdou smečí po lajně a domácí jsou velmi blízko setbolu (22:17). Další zkažené podání Zlína v tomto setu dovoluje Dukle zisk setbolu (24:19). Trojblok Dukly zastavuje útok Ladislava Tomana a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

I čtvrtý set nám začíná pěkně vyrovnaně. Pěkné výměny z obou stran na jednom postavení střídají nevynucené chyby Zlína a výsledkem je vedení Dukly (8:5 – 2x aut Daniel Římal a Ladislav Toman). Další smeč Zlína do sítě a domácí vedou o tři míče (11:7 – Apostol Boyanov). Dukla si získaný náskok bezchybnou hrou udržuje až do koncovky setu (19:15). Bohužel nevynucená chyba Dukly na útoku vrací Zlín zpět do hry (19:17). Koncovku setu ale Dukla zvládá na výbornou. Radek Suda a Pāvels Jemeļjanovs přesně útočí a náskok se začíná příjemně zvyšovat (22:18 – time Zlín). Daniel Římal se vrací zpět na podání, vyznamenává se v poli a Jan Pražák útočí bez bloku a je opět sníženo (22:20). Po bloku Honzy Pražáka domácí vedou o pouhý bod (23:22) a když je liberecký blok v síti, je vyrovnáno 23:23. Až Pāvels Jemeļjanovs se prosazuje na útoku a Dukla má první mečbol (24:23). Adam Kozak z pipe srovnává. A po přešlapu hráče Dukly při doskoku má Zlín setbol. Naštěstí pro domácí Jan Pražák servíruje pouze do sítě. Daniel Římal nejprve zvedne tvrdou smeč Dukly, ale vzápětí míří do velkého autu – mečbol. Další jeho útok diagonálně do ještě většího autu ukončuje dnešní utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC