Pátek, 19 dubna, 2024
A-TÝM

Z Beskyd opět jenom s bodem

BLACK VOLLEY BESKYDY – VSC FATRA ZLÍN

Základní část letošního ročníku ČEZ extraligy mužů míří sice pomalu do finále, ale k velké divácké radosti je stále o co hrát. V dnešním utkání v Beskydech šlo hostujícímu Zlínu o „životní“ body. Před tímto zápasem totiž byla Fatra na posledním, sestupovém místě. Přes veškerou snahu si však odváží ze severu Moravy jen jeden bod za prohru 2:3. Dva body zůstávají doma v Beskydech.

Black Volley Beskydy – Fatra Zlín 3:2 (24:26, 25:19, 25:22, 23:25, 15:7)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Dušan Rychlík

Počet diváků: 150

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Benda, Klimeš, Mišek, Koloušek, Guimaraes, Perry, libero Krejčíček. Střídali: Hilšer, Sztolarik

Hosté: Kozák, Pražák, Truong, Toman, Čechmánek, Římal, libera Viceník, Vodička. Střídal: Žák

Ohlasy po utkání:

Martin Hilšer (nahrávač Black Volley Beskydy): Myslím, že do zápasu jsme nastoupili trošku vlažně a tím pádem nám utekla koncovka. Do druhého setu jsme nastoupili s trošku pozměněnou sestavou. To si myslím, že nám vyšlo, že to přineslo do hry víc života. Pak jsme zase ve čtvrtém setu trošku polevili a zase nám utekla koncovka. Tiebreak jsme měli pod kontrolou a v klidu jsme si ho dohráli 15:7.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Myslím, že dnešní zápas trošičku ovlivnilo zranění Perryho v prvním setu, kdy už závěr dohrával všelijak. Nevíme, co má s nohou, takže uvidíme. Přesto všechno si myslím, že jsme měli první i čtvrtý set zvládnout a bylo by to za tři body. Takhle ten zápas připomínal utkání ve Zlíně, kdy to bylo nahoru, dolů, chvíli jsme tahali my za lepší konec, chvíli Zlín. Byly to obrovské šňůry na jedné i na druhé straně, ale tentokrát těch kladných šňůr bylo víc u nás, takže jsme vyhráli 3:2. Přeju Zlínu, aby dohrál sezónu tak, jak si představuje a my doufám uspějeme v play-off.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC atra Zlín): „První set byl jak na houpačce, naštěstí to vzal do svých rukou Dan Římal, dal dvě esa v koncovce a to rozhodlo ten set. Pak si myslím, že jsme měli trošku problémy s podáním Beskyd, dva sety nás trošku drtili. Ve čtvrtém setu zase individuálním výkonem Pražiho na bloku jsme dotáhli ten set, ale jinak je náš výkon nekonzistentní a neudržíme výkonnost celý zápas. V tiebreaku nás domácí tým rozstřílel na servisu.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Do dnešního zápasu jsme šli s tím, že tady chceme urvat body, nakonec si odvážíme jeden. Na začátku jsme měli řekněme mírný respekt ze skákaného servisu, paradoxně nám v dnešním zápase nejvíc škodila plachta. Vašek Žák nebo Adam Kozák by měli nabrat sebevědomí, protože jsou v téhle činnosti velmi výrazní a my jako tým je velmi potřebujeme. My po desetidenní pauze budeme lehce odpočatí a musíme do toho najet znovu a na domácí půdě ukázat, že jsme na správné cestě.“

Popis utkání:

První výměny zápasu patří Zlínu a jako by tím byla předznamenána první půlka setu, ve které si přece jen o něco lépe hrající Zlín udržuje dvoubodové vedení. Avšak po Truongově podání do autu a následném Kolouškově esu je srovnáno 11:11. Následuje nekompromisní blok Beskyd, kterým domácí zastavují útok Kozáka a Beskydy se dostávají poprvé v zápase do vedení. To je jako živá voda nejen pro tým trenéra Provazníka, ale také pro domácí fanoušky, vzápětí je z toho vedení 17:15 a přichází první oddechový čas Zlína. Po něm Benda kazí podání a po Klimešově útoku do zámezí je opět srovnáno. Oba týmy jdou do koncovky s touhou po vítězství. O něco blíže k němu mají Beskydy, které si jako první vybojují setbol. Zlínský trenér Sklenář si bere za stavu 22:24 ještě oddechový čas, po kterém začne na podání úřadovat Římal, který tam vydrží až do konce setu. Ten končí vítězně pro Zlín 26:24.

Druhý set je od prvních míčů nesmírně vyrovnaný. Pak však přichází na podání Klimeš a Beskydy svému soupeři unikají o tři body. Domácí tým oživuje svou hru příchodem Hilšera na nahrávku a Zlín jako by nedokázal zareagovat na tuto změnu rytmu. První oddechový čas si tak bere zlínský trenér Sklenář za stavu 10:14. Po něm domácí Koloušek přidává bod úspěšným jednoblokem. Domácí jsou oproti prvnímu setu přesnější na příjmu, hosté se naopak trápí a dostávají velké množství bodů právě z podání. Po Kolouškově esu vedou Beskydy již 17:10 a hostující trenér podruhé přerušuje hru. Vzápětí střídá Kozáka, za které ho přichází Žák, jež hned útočí úspěšně a snižuje na 13:17. Guimaraes však kontruje, vytlouká blok a bere si podání zpět na svou stranu. Beskydy dohrávají set ve velkém stylu a v poklidu vítězí 25:19.

Ve třetím setu hosté při Truongově podání odskakují hned v úvodu o čtyři body a přichází domácí oddechový čas za stavu 5:9, po kterém koriguje skóre dobrým útokem domácí Benda. Ve střední části setu má o něco více ze hry hostující tým. Domácí se však při Kolouškově podání začínají dotahovat a zlínský trenér Sklenář se snaží toto hrozící nebezpečí odvrátit oddechovým časem za stavu 13:11. Ale jak se říká – set začíná od dvacátého bodu a taky že ano. Koncovka třetího setu byla napínavá a plná patrně prozatím nejhezčích výměn zápasu. Více odvahy, umu a snad i štěstí v ní měli domácí, kteří vítězí 25:22 a vedou nad Zlínem 2:1.

Boj o důležité body do tabulky pokračuje. Zlínští je potřebují, Beskydy chtějí a možná i tento moment rozhodl koncovku setu. Od začátku se skóre přelévalo bod po bodu, stav byl víceméně vyrovnaný. Ve střední části Beskydy odskakují o dva body a Zlín si bere za stavu 12:14 oddechový čas. Po něm Beskydy „čapnou“ Tomanův útok a domácí Benda se nemýlí. Beskydy navyšují vedení. Avšak urputnost Zlína a právě vidina „nutnosti“ získat body sklidila v koncovce čtvrtého setu úspěch. Zlín při Tomanově šňůře na podání snižuje, vyrovnává a postupně se ujímá vedení až do stavu 25:23.

V pátém setu se hned v úvodu zaskvěl několika esy domácí Klimeš, Beskydy vedou 6:0. Strany se střídají za stavu 8:2 pro domácí. Po změně stran se ke Klimešovi přidal se svou smrští na podání Koloušek a Zlín už nedokázal ve zkráceném setu dotáhnout náskok Beskyd, které doma vítězí 3:2, vrací Zlínu porážku a zajišťují si účast v předkole play-off.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal