HISTORIE PRO PAMĚTNÍKY - VSC Zlín

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

HISTORIE PRO PAMĚTNÍKY

KLUB
 V roce 1924 je Jednota Sokol přejmenována na SK Baťa Zlín. V roce 1926 je v této jednotě ustaven oddíl volejbalu. Organizovaný volejbal se svými soutěžemi přichází ke slovu až v roce 1928. Nejsilnějším družstvem předválečné doby na Zlínsku bylo družstvo SK Baťa Zlín (Valtr, Bureš, Řehák, Ponec, Leika, Pazdírek a další).
 Od roku 1931 bylo toto družstvo pravidelným a úspěšným účastníkem mistrovství Moravy a ČSR a v letech 1934 a 1938 SK Baťa Zlín mistrovství Moravy vyhrál. V roce 1939 se družstvo SK Baťa Zlín umístilo na 4. místě za Sokolem Zlín. Pak přichází rok 1940 a s ním tehdejší vrchol zlínské organizátorské činnosti. Oddíl volejbalu Sokol Zlín pořádá v srpnu 1940 na deseti hřištích u Sokolovny a na hřištích Letné velký turnaj ve volejbale mužů, jehož se zúčastnilo 52 družstev z celého tehdejšího Protektorátu. 3 000 diváků tleskalo vítězům ze Sokola Praha-Vysočany a měli možnost shlédnout výkvět tehdejšího mužského volejbalu. V době okupace nastává částečné ochromení a v roce 1941 zastavují okupanti činnost Sokola. Volejbalisté Sokola Zlín přecházejí do oddílu SK Baťa Zlín a společnými silami získávají v roce 1941 titul mistrů Moravy v sestavě Valtr, Šrank, Majer, Ponec, Grosman-Horský, Reichl, Roubíček, Mitvalský a trenér-prof.Kozlík. Po bombardování Zlína v listopadu 1944 sport ve Zlíně ustává téměř úplně a tím upadá i volejbal. Po osvobození v květnu 1945 se obnovuje i sportovní činnost ve Zlíně a v plném rozsahu i volejbal, reprezentovaný v té době hráči: Majer, Roubíček, Surman, Růžička, Jiskra, Vojtěšek, Hladký, Pánek, Kristl, Janas, Ráb (Ponec umírá na zasažení střepinou z granátu během okupace). V roce 1946 byla ve Zlíně na hřištích u Sokolovny uspořádána na dlouhou dobu poslední akce – Mistrovství republiky ve volejbale mužů. V následujícím roce bylo ve Zlíně uspořádáno první poválečné mezinárodní utkání ZLÍN-PAŘÍŽ, které skončilo zcela jednoznačně hladkým vítězstvím Zlína 3:0. V lednu 1949 vzniká sloučením všech místních sportovních organizací ve Zlíně Sokol SVIT Gottwaldov a v listopadu 1952 přechází veškerá tělovýchova a sport na pracoviště. V Gottwaldově tak vznikají dobrovolné sportovní organizace jako např. JISKRA SVIT, SPARTAK ZPS, TATRAN a TJ SLOVAN. Po dohodě přechází volejbalové družstvo mužů do TJ Spartak a družstvo žen do TJ Jiskra.
Obě družstva byla v té době účastníky II.ligy. V roce 1957 je ustaven Československý svaz tělesné výchovy a v červenci 1957 dochází ke sloučení všech tělovýchovných jednot v Gottwaldově v TJ Gottwaldov a oddíl volejbalu této nové TJ se se svou činností uchýlil na stadion volejbalu a basketbalu u Kudlovské přehrady. V období po osvobození nedosahovala družstva mužů ani žen žádných výrazných úspěchů. V roce1959 sestupuje družstvo žen z II.ligy do oblastního přeboru a v témže roce sehrávají muži mezinárodní střetnutí s polským celkem AZS Gdaňsk, s výsledkem 2:3 pro zkušenějšího soupeře. V roce 1960 se družstvo žen opět vrací do II.ligy. V roce 1961 se muži po mnoha letech probojovávají do I.ligy. Na tomto úspěchu se podíleli hráči Bartoňek, Bulant, Dupal, Hub, Malata, Novotný, Tomáš, Vašát, Vašek, Voborník a trenér Evžen Reichl. V roce 1962 se družstvo mužů umístilo na 12 místě ze 14 účastníků I.ligy a opouští naši nejvyšší soutěž, aby se do ní v následujícím roce opět probojovalo. Člen družstva Jindřich Vrtěl reprezentoval juniory ČSSR na mezinárodním turnaji v Bratislavě a byl vybrán mezi kandidáty pro Olympijské hry v roce 1964 v Japonsku. Družstvo žen se umístilo na 8. místě v II.lize. V tomto roce bal vyroben, pány Hausnerem a Bulantem, první světelný ukazatel v hodnotě 3 000,-Kč. Družstvo žen se v roce 1963 umístilo na 2. místě, II.ligy a chybělo jen málo, aby zasáhly do bojů v kvalifikaci o postup do I.ligy.
TOPlist
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky